Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Mity o szkodliwości wybielania zębów zalewają nas z każdej strony. Jednak odpowiedź na pytanie zadane w temacie raz na zawsze burzy błędne przekonania – wybielanie zębów jest bezpieczne, ale pod pewnymi warunkami. Najważniejsze, aby przed podjęciem decyzji o wybielaniu skonsultować się z dentystą, przedstawić mu metodę, na którą zwróciliśmy uwagę i poprosić o opinię oraz podpowiedzi, a także o zbadanie uzębienia. Dopiero pod kontrolą stomatologa możemy mieć pewność, że wybielanie nie przyniesie żadnych szkód dla naszego zdrowia – dotyczy to każdej metody: zarówno zabiegów z użyciem lampy i lasera, nakładek wybielających, pasków wybielających, a nawet past!

Po co potrzebna jest kontrola stomatologa?

Wybielanie zębów zachodzi na skutek reakcji utleniania. Zazwyczaj substancją stosowaną w preparatach wybielających jest nadtlenek wodoru, który rozpadając się na wodę i tlen, redukuje ilość związków barwiących. Cała reakcja „napędzana” jest przez światło i podwyższoną temperaturę. Proces utleniania może być jednak niebezpieczny po osiągnięciu punktu saturacyjnego – jest to moment, w którym zostały rozłożone wszelkie barwniki i dalsze oddziaływanie nadtlenku wodoru działa destrukcyjnie na szkliwo. Dlatego wybielanie z użyciem tej substancji powinno odbywać się jedynie pod okiem specjalisty.

Na szczęście dostępnych jest wiele bezpiecznych metod wybielania zębów, np. żel i nakładka wybielające Style’ White, których działanie oparte jest o substancje naturalne, niemogące uszkodzić szkliwa. W tym wypadku wystarczy jedynie wstępna konsultacja z dentystą, która ma na celu sprawdzenie, czy nie wymagane jest leczenie ubytków. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl